Polana Głodówka – piękna panorama Tatr

Polana Głodówka to miejsce z fantastycznym widokiem na Tatry. Przejeżdżałem tam wielokrotnie – tamtędy kursuje część busów jeżdżących między Zakopanem a Palenicą Białczańską. Ale nigdy nie miałem się okazji tam zatrzymać. Piękne widoki migały mi tylko przez ułamki sekund przez szyby. Tym razem, przy okazji wypadu na narty do Białki Tatrzańskiej, postanowiłem pojechać tam specjalnie, żeby sobie w spokoju pooglądać panoramę Tatr. Do takich widoków mam dużą słabość, odkąd w wieku 7 lat po raz pierwszy zobaczyłem Tatry z oddali, gdzieś z Zakopianki z autobusu z wycieczką szkolną. Niewiele z dzieciństwa pamiętam, ale ten moment i zachwyt, w jakim się wtedy znalazłem, to bardzo wyraźne wspomnienie.

Polana Głodówka

Polana Głodówka znajduje się jakieś 4 kilometry za rondem w Bukowinie Tatrzańskiej, wzdłuż drogi wiodącej na przejście graniczne w Łysej Polanie. Na Polanie znajduje się czynne schronisko. Obok drogi jest też parking, więc zawsze warto tam choć na 10 minut się zatrzymać. Dla takich widoków często się trzeba wspinać na jakieś punkty widokowe, a tu wystarczy wysiąść z samochodu i widoki są przed nosem. I to jakie widoki 😉

Panorama Tatr z Polany Głodówka

Pięknie widać Mięguszowieckie Szczyty – te które górują nad Morskim Okiem. Na lewo szczyty od szczytów Mięguszowieckich znajdują się ostre szczyty Rysów i Wysokiej. O ile Mięgusze wyglądają podobnie, jak znad Morskiego Oka, o tyle z Głodówki Rysy wreszcie się pięknie i wyraźnie prezentują. Stojąc nad Morskim Okiem czasem trudno uwierzyć, że wierzchołek Rysów to najwyższy szczyt widoczny znad stawu. Oczywiście widoczny jest Gerlach, najwyższy szczyt Tatr, choć nie dominuje aż tak bardzo w krajobrazie. Dużo wyraźniej prezentuje się Lodowy Szczyt, trzeci co do wysokości szczyt Tatr, po Gerlachu i Łomnicy. Co ciekawe, Lodowy Szczyt przez krótki okres po listopadzie 1938 roku do wojny, był najwyższym szczytem Polski. Skrajnie po lewej stronie dominuje Hawrań – najwyższy szczyt Tatr Bielskich. Po prawej stronie widać nawet Giewont, który z tej perspektywy wygląda nieco inaczej, niż z Zakopanego. Część szczytów, takich jak Świnica czy Kozi Wierch, są niewidoczne – są zasłonięte przez granie Wołoszyna i Koszystej.

Panorama Tatr ze stoków narciarskich w Białce Tatrzańskiej

Tatry również pięknie widać z samych stoków narciarskich Białki Tatrzańskiej. Widać chociażby wspomniane szczyty Świnicy oraz Koziego Wierchu. Kozi Wierch to kolejny ciekawy szczyt – jest najwyższym polskim szczytem niegranicznym, w całości położonym na terenie Polski. Widać też słynny Kasprowy Wierch oraz Beskid – dla wielu osób pierwszy szczyt o wysokości powyżej 2000 m.n.p.m., który zdobywają.

W porównaniu ze słynnym widokiem Tatr z Gubałówki, gdzie widać częściowo Tatry Zachodnie oraz częściowo Tatry Wysokie, widoki z Głodówki czy z Białki Tatrzańskiej pozwalają zobaczyć dużo większą część Tatr Wysokich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.