Przejdź do treści

Korona Gór Polski – infografika

Korona gór Polski, Rysy widziane z Kazalnicy

Korona Gór Polski to najwyższe szczyty 28 pasm górskich leżących na terenie naszego kraju. Są osoby, które kolekcjonują wejścia na wszystkie szczyty wchodzące w skład Korony. Ja raczej jestem pozbawiony takich ambicji. Niemniej postanowiłem się szczegółowo przyjrzeć liście szczytów Korony Gór Polski. Podejrzewałem – słusznie, jak się okazało – że ta lista to fajne źródło inspiracji na wyjazdowe pomysły.

Korona Gór Polski – rozmieszczenie szczytów w województwach

Żeby pochodzić sobie po najwyższych szczytach Korony Gór Polski, trzeba koniecznie udać się na Południe. Szczyty z listy Korony znajdują się w 6 południowych województwach: Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim, Małopolskim, Świętokrzyskim i Podkarpackim. Okazuje się, że najwięcej szczytów z Korony Gór Polskich znajduje się w województwie Dolnośląskim, bo aż 15. Sporo wierzchołków jest też w Małopolskim, jest ich tam 8. W województwie śląskim są dwa szczyty, w pozostałych już tylko po jednym.

Infografika Korona Gór Polski

Infografika Korona Gór Polski

Korona Gór Polski – wysokość bezwzględna a czas wejścia na szczyt

Fajne jest to, że na liście znajdują się szczyty zróżnicowane pod wieloma względami – w tym wysokością i niezbędnym czasem wejścia na szczyt. Ponad wszystkie inne oczywiście wybijają się Rysy – najwyższy wierzchołek polskich Tatr. Czas wejścia na Rysy z parkingu przy Palenicy Białczańskiej tam i z powrotem to prawie 12 godzin. Na Rysy wchodziłem dwukrotnie, i rzeczywiście potrafią dać w kość. Suma przewyższeń wynosi 1900 metrów. Ale jednocześnie adrenalina i widoki to na mój gust pierwsza klasa.

Z drugiej strony mamy kilka szczytów, których zdobycie jest super łatwe i nie zajmuje więcej niż 2 godziny. Takimi szczytami są Waligóra, Kowadło, Orlica, Skalnik, Szczeliniec Wielki, Wielka Sowa i Łysica. Na te góry można wejść nawet z małymi dzieciakami.

W ostatnim czasie jeden zapaleniec zdobył wszystkie szczyty z listy w czasie 76 godzin, włączając w to czas nie przemieszczanie się pomiędzy szczytami! To naprawdę niesamowite – wg mapa-turystyczna.pl łączny czas na zdobycie wszystkich szczytów to ok. 96 godzin, a gdzie tu mowa o przemieszczaniu się pomiędzy szczytami, odpoczynku i spaniu. Panu Grzegorzowi Leszkowi serdecznie gratuluję wyczynu 😉

Infografika Korona Gór Polski

Korona gór Polski – mapa szczytów

W pobliże każdego szczytu można podjechać samochodem. Wszystkie szczyty z Korony Gór Polski są też oznakowane szlakami turystycznymi. Wybór jest duży – tylko ruszać na szlak i odkrywać piękne widoki polskich gór.

Relacje z wycieczek na szczyty korony gór Polski

Szczeliniec Wielki

Wielka Sowa

Lackowa

8 komentarzy do “Korona Gór Polski – infografika”

  1. Na Turbacz z Koninki Ski, mozna wyjść i zejść w mniej niż 5h wooolnym tempem. Z Oleksówki z parkingu podobnie – 4:30h spokojnym tempem 60latka. Nie wiem, jaki jest sens porównywać najkrótszą trasę(Babia z Krowiarek, Radziejowa z Piwnicznej) z jedną z dłużyszych(Turbacz lub Mogielnica – z przełęczy Rydza popularniejsza i krótsza(godzina krócej)).
    Wiem, że to takie ‘czepianie się’ ale skoro głownym celem jest porównanie czasów przejscia, to albo z zasady brałbym najkrótsze szlaki albo najpopularniejsze(cieżkie kryterium np w odniesieniu do Turbacza), albo napisałbym, że to tylko Twoje doświadczenia 🙂

  2. Fakt, na Turbacz można wejść nieco szybciej z Koninki (5:25 tam i z powrotem wg mapa-turystyczna.pl), czy z Oleksówki (5:15 odpowiednio). W każdym razie tak naprawdę na każdy szczyt z Korony prowadzi kilka dróg. Nawet Rysy można zdobyć od strony słowackiej ze Szczyrbskiego Plesa i czas wejścia jest krótszy. Więc wybranie jednej “właściwej” drogi jest rzeczywiście trudne. Dlatego też bardzo jasno zaznaczyłem, jakiej drogi dotyczy czas podany na wykresie 😉
    Do zobaczenia na szlaku!

  3. Od dzieciństwa chodzę po górach, ale dopiero w ubiegłym roku zacząłem starania o oficjalne zdobycie Korony Gór Polski. Zacząłem od Łysicy, a później miałem okazję wejść jeszcze na Tarnicę i trzy beskidzkie szczyty. W tym roku będę kontynuował zdobywanie najwyższych szczytów Korony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *