Przejdź do treści

Parki narodowe w Polsce, infografika

Parki narodowe w Polsce

Ile jest w Polsce parków narodowych? Jaką powierzchnię zajmują? Które są największe, a które najmniejsze? Które parki narodowe oferują najwięcej szlaków turystycznych? Gdzie można się spodziewać tłumów turystów, a do których parków prawie nikt nie przyjeżdża? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej na infografikach. Wiadomo, parki narodowe to – jak dla mnie – gwarancja dobrych pomysłów na wycieczki. Przyznaję, że jeszcze niedawno o niektórych parkach nawet nie wiedziałem, że istnieją. Dlatego postanowiłem nadrobić pewne braki w wiedzy.

Parki narodowe w Polsce, mapa

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Najwięcej parków jest w województwach małopolskim oraz w podlaskim. Najwięcej parków narodowych znajduje się w górach (Tatrzański, Bieszczadzki, Gorczański, Babiogórski, Pieniński, Magurski, Bieszczadzki, Świętokrzyski, Góry Stołowe, Karkonoski). Są też parki wyżynne (Ojcowski, Roztoczański). Na terenach nadmorskich są parki Słowiński i Woliński. Są też parki chroniące puszcze i lasy (Białowieski, Kampinoski, Drawieński, Wielkopolski, Bory Tucholskie). W dolinach rzek są umiejscowione parki Biebrzański, Narwiański i Ujście Warty. Jest jeszcze okalający jezioro Wigierski PN, oraz położony ne terenach bagiennych Poleski PN.

Parki narodowe w Polsce, mapa

Powierzchnia parków narodowych w Polsce

Ogółem powierzchnia parków narodowych stanowi 1% całkowitej powierzchni Polski. Największymi powierzchniowo parkami są Biebrzański, Kampinoski i Bieszczadzki, a do najmniejszych należą Ojcowski, Pieniński i Babiogórski.

Powierzchnia parków narodowych w Polsce, infografika

Powierzchnia parków narodowych w Polsce, infografika

Parki narodowe w Polsce: długość szlaków turystycznych

Na stronach Głównego Urzędu Statystycznego znajdują się ciekawe dane dotyczące długości szlaków turystycznych oraz liczby turystów odwiedzających poszczególne parki. O ile Biebrzański jest największym powierzchniowo parkiem narodowym, o tyle w Kampinoskim parku łączna długość szlaków turystycznych jest najdłuższa spośród wszystkich parków. Najkrótsze szlaki turystyczne oferują parki Ujście Warty, Roztoczański oraz Pieniński.

Długość szlaków turystycznych w parkach narodowych w Polsce, infografika

Liczba turystów odwiedzających parki narodowe w Polsce

Ogółem najwięcej turystów odwiedza – nie będzie tu niespodzianki – Tatrzański Park Narodowy. W 2016 roku było to prawie 3,7 mln osób. Ale w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, są parki jeszcze bardziej zatłoczone. Najbardziej zatłoczonymi parkami w przeliczeniu na hektar powierzchni są Pieniński, Karkonoski i Ojcowski. Ale co najważniejsze, większość parków wcale nie jest specjalnie zatłoczona – liczba turystów nie przekracza 50 osób rocznie na jednostkowy hektar. Tak więc w tych parkach nie ma ryzyka, że ktoś nam zakłóci cieszenie się naturą,

Liczba turystów w parkach narodowych w Polsce, infografika

Relacje z wycieczek w parkach narodowych w Polsce

Tatrzański Park Narodowy:

Wigierski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Park Narodowy Gór Stołowych

Białowieski Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *