Przejdź do treści

Najpiękniejsze plaże w Kraju Basków

Playa de Laga, najpiękniejsza ze wszystkich w Kraju Basków

Kiedy byliśmy w Kraju Basków, jeździliśmy dużo na plaże, bo wiadomo, że dzieciaki to uwielbiały. Ale z drugiej strony, niektóre plaże w Kraju Basków są tak piękne, że nie miałem specjalnie problemu, żeby na nie jeździć. Plaże w Kraju Basków są pięknie zlokalizowane, otoczone wzgórzami, skałami lub klifami. Dodatkowo, plaże zmieniają wraz z pływami. Podczas odpływów wyglądają jeszcze atrakcyjniej. Wtedy plaże znacznie się powiększają. Choć w sierpniu na plażach było sporo osób, to doceniam też fakt, że wokół większości plaż nie było tego strasznego cyrku z wypożyczalniami leżaków, namiotów i innego rodzaju badziewia. Dlatego też, jeśli ktoś chce mieć kawałek cienia, parasol trzeba zabrać ze sobą, bo wokół plaż nie możliwości wypożyczenia.

W tym wpisie znajdziecie opis 6 jeśli nie najładniejszych plaż, to z pewnością jednych z najpiękniejszych. Starannie szukałem informacji o najciekawszych plażach. Zdarzało nam się jechać po 30 i po 40 kilometrów na te plaże, co oczywiście wywoływało pytania: “Czy nie możemy po prostu zostać na tej plaży, co ją mamy koło domu?”. No nie mogliśmy zostawać na tej plaży koło domu, zresztą nikt potem nie żałował tych przejechanych paru kilometrów więcej. Z 6 opisanych tutaj plaż w pierwszej kolejności polecałbym Playa de Laga, Sopelana oraz Itzurun. W drugiej kolejności rozważałbym Playa de Gorliz, La Concha oraz Zarautz. W każdym razie każda z tych plaż jest na swój sposób wyjątkowa i warta zobaczenia.

Najpiękniejsze plaże w Kraju Basków, mapa

Plaża Playa de Laga

Plaże w Kraju Basków, Playa de Laga
Plaże w Kraju Basków, Playa de Laga
Playa de Laga, rezerwat biosfery Urdabai
Playa de Laga, rezerwat biosfery Urdabai
Skały na Playa de Laga
Skały na Playa de Laga
Playa de Laga, najpiękniejsza ze wszystkich w Kraju Basków
Najpiękniejsza ze wszystkich w Kraju Basków, Playa de Laga

Jak już pisałem we wpisie o najciekawszych atrakcjach Kraju Basków, plażę Playa de Laga zaliczam do jednego z najpiękniejszych miejsc w Baskonii. Playa de Laga wyróżnia się swoim położeniem. Jest zlokalizowana na terenie rezerwatu biosfery Urdabai, w oddaleniu od miast. Dzięki temu jest bardziej dzika. Drugi wyróżnik plaży, to jej wyjątkowa uroda, dzięki położeniu w otoczeniu skał i wzgórz porośniętych lasem. Te skały po prawej stronie są super miejscem: podczas odpływu można chodzić wśród nich po piachu. Z kolei podczas przypływu można się między nimi kąpać. Przy plaży znajduje się bar z jedzeniem i z toaletą. Jest też wypożyczalnia sprzętu surferskiego. Na zewnątrz jest też prysznic, żeby się pozbyć piachu. Parking przy jest niewielki, ale można było parkować wzdłuż drogi na poboczu.

Niedaleko od Playa de Laga znajduje się jeszcze jedna piękna plaża, na której niestety nie byliśmy, a na zdjęciach wygląda ekstra. Chodzi mi o plażę Playa de Laida. Laida jest położna tuż przy ujściu rzeki Mundakako Itsasadarra do Zatoki Biskajskiej. Na zdjęciach wygląda to naprawdę ciekawie. Kto jest w pobliżu, niech zajrzy.

Plaże w Kraju Basków, plaża Sopelana

Panorama plaży Sopelana
Panorama plaży Sopelana
Plaże w Kraju Basków plaża Sopelana
Plaże w Kraju Basków plaża Sopelana
Flisz na plaży Sopelana
Flisz na plaży Sopelana
Fliszowe skały, plaża Sopelana
Fliszowe skały, plaża Sopelana
Plaże w Kraju Basków, plaża Sopelana
Plaże w Kraju Basków, plaża Sopelana

Plaża Sopelana to kolejne cudeńko na baskijskim wybrzeżu. Leży w miasteczku Sopelana w odległości 20 kilometrów od Bilbao. Ta plaża jest po prostu ekstra – duża i szeroka. Najfajniejsze są jednak skały fliszowe, które dodają plaży unikalnego charakteru. Choć plaża leży przy miasteczku Sopelana, to na szczęście tylko w kilku miejscach znajdują się jakieś zabudowania. Przy plaży jest wypożyczalnia sprzętu surferskiego, bary z lodami oraz toaleta z prysznicami. Na północno-wschodnim krańcu plaży na wzniesieniu ponad plażą znajduje się restauracja El Penon de Sopelana. Jedzenie nam smakowało, a jeszcze bardziej podobał nam się widok rozpościerający się na plażę.

Nasz gospodarz polecał nam spacer wzdłuż brzegu, którego niestety nie odbyliśmy z braku czasu. W kierunku południowo-zachodnim od plaży Sopelana i w jej bliskim sąsiedztwie znajdują jeszcze dwie plaże: Barinatxe oraz Azkorri.

Plaża Itzurun w Zumaia

Klif na plaży Itzurun, Zumaia
Klif na plaży Itzurun, Zumaia
Flisz na plaży Itzurun, Zumaia
Flisz na plaży Itzurun, Zumaia
Jaskinia na plaży Itzurun, Zumaia
Jaskinia na plaży Itzurun, Zumaia
Plaża Itzurun, Zumaia
Plaża Itzurun, Zumaia

Plaża w Itzurun może pod pewnymi względami nie jest spektakularna. Nie jest jakaś super rozległa, nie ma piasku w atrakcyjnym jasnym kolorze. Ale mimo to jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałem w życiu. A powodem tego są kosmicznie wyglądające fliszowe formacje skalne. Z jednej strony plaży mamy flisz, który wygląda niczym powierzchnia Jowisza. Z drugiej strony mamy skalny klif, a nad nim zielone wzgórza. W klifie tworzą się jaskinie oraz inne wyrwy. Wszystko to tworzy niesamowite krajobrazy form skalnych oraz ich niesamowitych kolorów. I dlatego uważam, że plażowanie w takim sąsiedztwie to atrakcja jedyna w swoi rodzaju.

Plaże w Kraju Basków, plaża Playa de Gorliz

Plaża Playa de Gorliz
Plaża Playa de Gorliz
Zatoka przy Playa de Gorliz
Zatoka przy Playa de Gorliz

Playa de Gorliz jest szeroka i długa. Leży nad zatoką w miasteczku Gorliz. Na plaży stoi wielki okazały budynek – okazało się, że to szpital 😉 Plaża jest jak najbardziej ok, ale zabrakło mi czegoś, co sprawiłoby, że zapamiętałbym tę plażę na dłużej.

Plaża La Concha w San Sebastian

Plaże w Kraju Basków, plaża La Concha, San Sebastian
Plaże w Kraju Basków, plaża La Concha, San Sebastian
Plaża La Concha, San Sebastian
Plaża La Concha, San Sebastian

W San Sebastian są trzy plaże i La Concha jest najbardziej znaną z nich. Wejście na La Conchę leży tuż nieopodal centrum miasta i starówki. Osobiście wolę plaże, które mają naturalny charakter i nie są z każdej strony zabudowane budynkami. Ale z drugiej strony, ma La Concha ma swój klimat. Widok na wyspę Santa Klara, wzgórze Monte Urgull czy budynek Urzędu Miasta ma w sobie niewątpliwie ciekawy klimat. Dodatkowo, możliwość wskoczenia na chociaż godzinkę do morza w ramach przerwy od zwiedzania San Sebastian jest po prostu zawsze na propsie 😉

Plaża Zarautz

Plaża w Zarautz
Plaże w Kraju Basków, plaża w Zarautz

Plaża w Zarautz to zdaje się największa plaża spośród wszystkich w Kraju Basków. Wydawałoby się, że dla każdego wystarczy dużo miejsca. Ale w trakcie naszego pobytu w Zarautz okazało się, że ludzi jest proporcjonalnie więcej w stosunku do powierzchni plaży. Spośród wszystkich plaż, to właśnie plaża w Zarautz była najbardziej zatłoczona. Jeśli ktoś lubi wakacje w stylu plażowanie plus miejskie atrakcje, to Zarautz jest do tego idealnym miejscem. Ale jeśli ktoś preferuje spacery nad morzem w otoczenie pięknej przyrody, to Zarautz już nie będzie takim idealnym wyborem. Długa plaża jest w każdym miejscu zabudowana turystyczną infrastrukturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *